Европейският съюз създаде звено от следователи заради очакваното нарастване на финансовите престъпления в икономическата криза, предизвикана от пандемията от COVID-19, и измамите с държавни субсидии, предаде Ройтерс. Европейският център за финансови и икономически престъпления ще бъде под шапката на Европол и в него ще работят 65 анализатори, които ще събират и обменят информация.
"Последиците от пандемията от COVID-19 отслабиха икономиката ни и създадоха нови уязвими места, където може да се появи престъпност", каза шефката на Европол Катрин Де Бол.Центърът ще се фокусира върху борбата с прането на пари, измамите и корупцията, които обикновено нарастват по време на икономическа криза.
Според Европол сектори като строителство, туризъм, хотелиерство и ресторантьорство са най-податливи на попадане в ръцете на престъпни организации.
Субсидиите, раздавани по време на пандемията, "ще попаднат под прицела на престъпници, които целят да усвоят публичното финансиране".
Анализаторите на Европол ще помогнат на властите на 27-те страни от ЕС да водят разследвания за евентуални финансови престъпления и да обменят информация.
Новият Европейски център за борба с финансовата и икономическата престъпност (EFECC) бе открит днес. Той ще засили оперативната подкрепа, предоставяна на държавите-членки и органите на ЕС в областта на борбата срещу финансовата и икономическата престъпност и ще насърчава системното използване на финансовите разследвания, пише в сайта на организацията.
Икономическите и финансовите престъпления са изключително сложна и сериозна заплаха, която всяка година засяга милиони граждани на ЕС и хиляди компании. В прессъобщението на Европол се подчертава, че прането на пари и финансирането на престъпна дейност са двигател на организираната престъпност. Без тях престъпниците не биха могли да се възползват от незаконните печалби, които генерират, благодарение на извършвани на територията на ЕС различни тежки и организирани престъпни дейности.
Според предишни доклади на Европол, 98,9% от печалбата от престъпна дейност не са конфискувани и остават на разположение на извършителите.
Пандемията COVID-19 в Европа показа ясно, че престъпниците бързо адаптират своите схеми към променящите се условия, като се възползват от страховете и уязвимостта на гражданите. Предложените от държавите икономически стимули за справяне с последиците от коронавирусната епидемия може да бъдат пренасочени от престъпни групировки с цел злоупотреба с публичното финансиране.
В публикувания от Европол стратегически доклад е направен преглед на най-често срещаните примери в областта на икономическата и финансовата престъпност, включително различни видове измами, производство и разпространение на фалшиви стоки, пране на пари и други.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 5 юни